Виховання дітей в епоху екранів
Погодьтеся, сучасне життя просто неможливе без дисплеїв та Інтернету. Ми ще пам'ятаємо часи без гаджетів. Але для наших дітей гаджети – це те, що з ними з дитинства. І, чесно кажучи, ми самі потрапляємо в ці екрани. Проблема в тому, що ми своїми руками перетворили гаджети на няньок для дітей. Що робить мама, коли їй потрібно приготувати обід, відпочити чи попрацювати? Дарує дітям чарівний прилад.
Ми також розуміємо, що якщо діти вдома повністю захищені від екранів, то вони прийдуть до друзів, у садок чи школу, де у їхніх однолітків будуть гаджети та інтерес все одно підвищиться.
До речі, над віртуальним світом працюють професіонали: вони інвестують мільйони, розробляють ігри, створюють соціальні мережі та показують віртуальний світ настільки красивим і цікавим, що реальний іноді втрачає фарби.
Інше питання, як навчити дитину взаємодіяти з віртуальним світом, адже вона ще не доросла і не вміє грамотно ним користуватися. Ця стаття та програма контролю дітей стануть у пригоді. Обидва інструменти розроблені з особливою турботою про вашу дитину.
Комп'ютерна залежність - це проблема, яку потрібно вирішувати. Треба не боротися і чинити опір, а вирішити. І робити це розумно, гнучко та свідомо.
Отже, що ж робити, щоб правильно організувати екранний час ваших дітей?
Є робочий 5-кроковий алгоритм, який допомагає організувати час перед екраном так, щоб діти не відчували себе обмеженими й водночас вони мали час активно жити реальним життям.
Крок 1. Станьте капітанами-батьками. Батьки вирішують!
Для того, щоб дитина слухалася, необхідно побудувати основу — стати для неї авторитетом, тільки так можна контролювати дітей. Батьки-опікуни відповідають за безпеку дитини та приймають рішення. Потрібно не диктувати правила, але з позиції любові, турботи та комфорту ви повинні організувати все так, щоб дитина почувалася в безпеці.
Насправді переваг у гаджетів набагато більше, ніж мінусів, і їх потрібно показувати дитині.
Головне завдання – навчити її розумно користуватися сучасними технологіями, щоб дитина з їх допомогою досягала успіху, розвивалася та навчалася. Так можна захистити дітей і побудувати безпечну сім’ю.
Ви не можете керувати тим, хто не хоче йти за вами. А щоб дитина пішла за вами, потрібно перейти на другу сходинку.
Крок 2. Побудуйте стосунки, засновані на любові
Для цього потрібно замінити страх любов’ю. Замість того, щоб забирати гаджет і сваритися, краще подивіться з малюком мультфільм, обговоріть героїв і придумайте заняття, яке замінить екранний час.
Адже діти потрапляють в екрани через те, що втрачають зв'язок з батьками, і намагаються замінити їх гаджетами.
Здається, що дитина + гаджетозалежність = проблема, а насправді: дитина + проблема = гаджетозалежність.
Щоб не втрачати зв’язок з дітьми, не замінювати їхні проблеми гаджетами й водночас не позбавляти їх екранного задоволення, потрібен третій крок.
Крок 3: Організуйте екранний час
Три важливі речі, про які слід пам’ятати, організовуючи час перед екраном для дітей:
1. Батьки організовують час перед екраном. Вирішують, коли, о котрій годині та скільки часу дитина буде біля екрана. Для цього дайте гаджет дитині у встановлений час і заберіть його, коли час закінчиться.
2. Що можна дивитися, а що ні, вирішують батьки. Важливо пояснити дитині, що є різний контент: для дітей і для дорослих. Контент для дорослих може бути шкідливим, він лякає та травмує дитину, тому батьки стають дитячим фільтром і вибирають, що дивитися та які ігри завантажувати.
3. У дозволені часові проміжки батьки дозволяють дитині користуватися гаджетами на власний розсуд. Але як батьки-капітани, ви повинні бути в курсі, який контент споживає дитина і які додатки використовує.
Ключовим моментом цього кроку є те, що саме батьки допомагають дитині вписатися в правила і виконувати домовленості.
Не перекладайте відповідальність на плечі дитини, підтримуйте дотримання домовленостей. Не бійтеся істерик.
Як тільки час перед екраном стане для дитини передбачуваним і звичним, невдоволення з його боку зникне.
Дитина має розуміти, що є межа екрана, її не потрібно випрошувати, заслужити чи просто переживати. І коли це усвідомлення прийде, його важливість одразу зменшиться. Навіщо боротися за те, що вже є?
Дотримуйтесь правил і користуйтеся гаджетами – ось що має бути головною думкою дитини.
Коли дитина звільняє час від гаджетів, виникає логічне запитання, а що їй робити поза кадром? Четвертий крок допоможе відповісти на це питання.
Крок 4: Створіть життя дитини поза екранами.
Щоб відірватися від гаджетів, використовуйте:
- походи, пікніки;
- відвідувати друзів і родичів;
- спільне приготування їжі;
- спорт і діяльність;
- хобі;
- читання книг;
- малювання;
- рукоділля.
І головне - не бійтеся, що дитина занудьгує і її потрібно буде чимось зайняти. Дітям добре нудьгувати, і не треба їх розважати. У періоди неробства розвиваються творчі здібності та нестандартне мислення.
А щоб вона почувала себе в безпеці не лише в реальному, а й у віртуальному світі, допоможе п’ятий крок.
Крок 5: Навчіть безпеки в Інтернеті
Підготуйте та ознайомте своїх дітей із небезпеками до того, як вони справді з ними зустрінуться.
Для цього ось невеликий посібник для батьків:
- розмовляйте з дітьми про можливі загрози використання гаджетів;
- повторіть правила безпеки та поговоріть про контент для дорослих, щоб захистити дітей.
- увімкніть дитячий режим на YouTube і Google;
- встановіть програми для контролю телефону дитини, які забороняють певні сайти та блокують потенційно неприйнятний контент;
- корисною буде програма для обмеження часу на телефоні та програма для пошуку телефона дитини.
Це робота не одного дня чи навіть місяця, але результат переверне життя дитини, адже вона зможе:
- брати найкраще з сучасних технологій;
- навчитись захищатися від шкідливого контенту та вибирати з розумом;
- опанувати керування часом та самоорганізацію;
- прийде до вас, якщо у неї будуть проблеми;
- навчитися повноцінно жити в новому та швидко мінливому світі.