picture

Номофобія у дітей — як з цим боротися

Ваша дитина постійно користується гаджетом і грає в улюблені ігри навіть під час їжі?  Будь-які спроби забрати телефон виявляються марними? Що ж робити батькам, які виявили у свого сина подібну залежність? Такого роду дитячої прихильності до мобільного пристрою називаються номофобією, її варто побоюватися. Щоб уникнути негативних наслідків, потрібно лише контролювати час у телефоні дитини. Про те, наскільки небезпечна залежність від гаджетів, номофобія, і як має бути побудована батьківська зона контролю, ми розповімо у цій статті.

Дитяча залежність від смартфонів відома у всьому світі

Проблема залежності дітей від сучасних мобільних пристроїв широко вивчали фахівці Академії педіатрії Сполучених Штатів. Зроблені ними висновки зовсім не радісні – на користування власним гаджетом американські підлітки витрачають щонайменше сім годин на день, що майже відповідає одному робочому дню.
Схожих результатів досягли й вчені Великобританії, але там дослідники вдавалися до розмови з батьками. Виявилося, що з подібною поведінкою своїх дітей уже зіштовхнулося понад 60% мам та тат. До того ж 40% представників молодого покоління часто використовують месенджери для розмови з батьками, навіть якщо вони в іншій кімнаті.
На жаль, сьогодні нічого не відомо про серйозні вітчизняні дослідження цієї проблеми. Однак у нас вона стоїть не менш гостро. Споконвічна тема взаємин між батьками та дітьми зараз постає в зовсім новому світлі. Натомість занепокоєння «де моя дитина» у батьків з'явилася тривога щодо того, з ким він переписується в месенджерах, і чи не впав він у залежність від нещодавно купленого смартфона чи айфона.

Мінуси залежності від гаджетів

Багатьом батькам для спокою достатньо знати, де знаходиться дитина. Особливо якщо він не товаришує з поганою компанією, не порушує громадський порядок і при цьому постійно проводить час вдома. Однак телефонна залежність може завдати відчутної шкоди дитячому здоров'ю. На думку лікарів-педіатрів, занадто довге перебування за екраном смартфона може стати причиною:

  • депресії;
  • порушення сну;
  • соціальної дезадаптації;
  • відсталості у розвитку.

Крім того, суттєво збільшується ризик набору ваги, оскільки постійно зайнята іграми дитина веде малорухливий спосіб життя.

Усі ці факти повністю підтверджуються нещодавнім дослідженням вчених Університету Вірджинії. В експерименті брало участь 60 дітей чотирирічного віку. Учасники були розподілені на кілька підгруп: 20 дітей дивилися мультфільми з прискореною зміною кадрів, 20 – освітню програму, ще 20 – малювали. Через дев'ять хвилин кожен юний учасник тестувався на інтелект. В результаті діти, які дивилися мультфільм, отримали набагато менший результат, ніж їх однолітки, які були зайняті малюванням.

Інший недолік залежності від телефону – у вразливості малюків перед зловмисниками, які вміло грають на нешкідливій на вигляд дитячій звичці. Кібертролінг, шахрайство, залякування, переслідування, сексуальний примус, небезпечні ігри, що руйнують психіку, що не зміцніла, - з усім цим може зіткнутися дитина, яка безконтрольно переглядає веб сайти. Для кожної матері актуальним є питання, що роблять мої діти, а також можливість подбати про їх захист від усіляких кіберзагроз. Такий контроль здійснюється насамперед для безпеки дитини. І це зовсім не втручання у його особистий простір.

Що таке екранний час?

Сьогодні не всі батьки знають, що означає екранний час (screen time). Це кількість годин та хвилин, яку ви проводите за своїм портативним пристроєм – телефоном, планшетом чи ноутбуком. Сучасні технології дають можливість дізнатися не лише сумарний час, витрачений за екраном, але й те, якими програмами та як довго ви користувалися. Тобто, якщо ваш маленький син або дочка сидять з планшетом 7 годин, 4 з яких вони витрачають на віддалене шкільне навчання та виконання домашніх робіт, 1,5 години – на перегляд фільму, пів години – на онлайн-спілкування, 30 хвилин – на гру у шахи та ще 30 хвилин – на обговорення майбутніх планів із друзями, то переживати, звичайно ж, не варто. Однак якщо підліток присвячує цілих 6 годин онлайн-ігор або перегляду відеороликів, то, швидше за все, він страждає на онлайн-залежність. Ситуація також залежить від індивідуальних особливостей малюка, тому насамперед варто з ним поговорити. Витратити 6 годин на спілкування в Інтернеті або гру цілком нормально, якщо дитина, наприклад, кудись їде.

Заборони та дозволи

Що робити, якщо дитина витрачає на розваги в телефоні дуже багато часу? Відібрати гаджет – не завжди ефективне рішення. Дитина сердитиметься на матір чи батька, що тільки посилить конфлікт. Слід розуміти, що смартфони та інші гаджети – невід'ємна частина нашого побуту. Жити без них сьогодні досить важко. Тому відібрати у дитини телефон, значить, ізолювати її від решти світу. Чи подобалося вам, коли всі однокласники мали модні джинси, а вам батьки відмовляли в такій покупці? Гаджети для сучасних підлітків – приблизно те саме. Позбавити дитину важливої речі, яка є у всіх її ровесників, надто суворе покарання.

На думку психологів, забороняти користуватися смартфонами та планшетами доцільно лише дітям, які не досягли дворічного віку. У ці роки мультфільми можуть завдати шкоди розвитку дитини. Малюкам 3-5 років можна користуватися телефоном не більше однієї години на день. Для школярів тимчасові обмеження сьогодні не розроблені. Чим більше ви обмежуватимете доступ дочки або сина до гаджета, тим сильніше буде їхнє бажання подолати ваші обмеження. В результаті можна досягти зворотного ефекту. Наприклад, дитина гратиме у телефон під час уроків.

Корисно розробити своєрідні правила користування мобільним пристроєм для дітей. Наприклад, можна заборонити сидіти з телефоном під час обіду. Варто не дозволяти грати в онлайн-ігри доти, доки не будуть зроблені всі уроки. Це створить у вашого чада додаткову мотивацію до навчання.

Також варто контролювати загальний час, який проводить дитина в Інтернеті. Однак це слід робити в межах розумного. Наприклад, від 15 хвилин до години на добу на користування гаджетом для будь-якої дитини буде мало. Правильніше поговорити з представником молодшого покоління про те, щоб розваги не забирали в нього занадто багато часу і не шкодили урокам та домашнім заняттям. Крім обов'язків, у дітей мають бути права, тому не варто порушувати їхні особисті межі. Це допоможе досягти контакту та розуміння.

Батьківський контроль для дітей допоможе приборкати потяг до гаджетів

Якщо ви не можете з чимось боротися, очолюйте це. Тому краще не забирати у дитини смартфон, а організувати сімейний моніторинг. Особливо важливими є довірчі стосунки, щоб діти самі демонстрували вам, що вони роблять у телефоні. Ефективним способом стеження є спеціальні програми батьківського контролю. Сімейний доступ дозволяє стежити за тим, на які сайти заходить ваш неповнолітній. Програма автоматично блокуватиме вхід на сайт із забороненим контентом.
Якщо батьки виявили, що їхня дитина спілкується онлайн із підозрілими людьми, вони зможуть застерегти її, а також закрити доступ до небажаного контенту. Однак завжди краще зізнатися своєму малюку, що ви здійснюєте моніторинг його дій у Мережі. Це сприятиме формуванню між вами довірчих відносин.

Про батьківський контроль варто попереджати!

Педіатри, психологи та ми як фахівці зі створення додатків батьківського моніторингу радимо вам обов'язково повідомити дитину при встановленні програми батьківського контролю. Проведіть у своїй сім'ї розмову, щоб розповісти синові чи дочці про свої цілі та наміри. Поясніть неповнолітньому те, для чого потрібна програма батьківського контролю і як покликана впливати на його звички та переваги. Переконайте його, що це не обмеження його прав, а прояв уваги.
Обов'язково продемонструйте свою довіру дитині: ви згодні з її думкою та визнаєте її самостійність, але є моменти, які їй важко зрозуміти через вік. Так, він може не розпізнати непорядну людину або афериста і довіритися їй. Крім того, для забезпечення особистої безпеки дитини необхідно знати, де вона знаходиться.

Ваша дитина під наглядом програми «Батьківський контроль Kroha»

Застосунок «Батьківський контроль Kroha» стоїть на варті безпеки та здоров'я молодшого покоління. Додаток дозволяє:

  • Встановити місцезнаходження дитини - GPS-контроль дозволить швидко визначити, де знаходиться маленький користувач. Знаючи місце розташування дитини, батьки можуть спокійно відпускати її на шкільні заняття чи інші заходи.
  • Виконувати такі дії, як блокування контенту та програм – коли дитячий режим на телефоні включений, ви обмежуєте надходження на нього небажаної інформації, яка може заподіяти шкоду психіці дитини.
  • Також, використовуючи програму, батьки можуть контролювати спілкування дитини в SMS та 11 месенджерах, бачити кому дзвонить дитина, моніторити контакти та фото.
  • Функції Захист очей та Нічний режим збережуть дитині зір у майбутньому, оскільки вони контролюють безпечну відстань від екрана до очей та фільтрують шкідливе світло екрана у вечірній час.

Ефективна програма дозволяє керувати екранним часом, даючи батькам інформацію про те, якими додатками ваша дитина користується на смартфоні найдовше. Отримайте більше інформації та завантажте програму на сайті https://parental-control.net/uk. Наш продукт убезпечить ваших дітей від зловмисників та шкідливого контенту.

Recent articles