Дитяча смартфонозалежність – як її зменшити
Сучасні гаджети, такі як смартфони, планшети та ноутбуки, стали невід'ємною частиною нашого життя. У них є все необхідне для роботи, відпочинку та розваг. Інструменти для вирішення будь-яких завдань роблять пристрій незамінним помічником кожного з нас. Але є й інший бік – залежність від гаджетів. Від такої залежності страждає більшість людей на нашій планеті. Наприклад, понад 70% населення світу, що володіють смартфонами, ніколи їх не розлучаються.
Страх залишитися без улюбленого смартфона або номофобія - це стійка залежність від гаджета. Термін з'явився у 2010 році і є абревіатурою фрази "No Mobile Phone Phobia".
Як розвивається залежність
Загальновідомо, що смартфон є ефективним помічником у контролі власного повсякденного життя. Це дає вам можливість:
- працювати;
- планувати справи;
- контролювати витрати та доходи;
- залишатися на зв'язку з потрібними людьми та багато іншого.
З одного боку, гаджет може помітно покращити якість життя забезпеченої сім’ї, а з іншого – він може нашкодити людині, викликаючи відчуття підвищеної тривожності, нездатності зосередитися і навіть безпорадності. Більш сприйнятливі до таких симптомів підлітки та діти. Вони дуже швидко стають залежними від телефону, користуються ним безконтрольно, що згодом може призвести до психічних і фізичних захворювань, проблем із соціалізацією.
Чим небезпечна залежність дітей від смартфонів
Поринувши в соціальні мережі, різні відео, ігри, чати, дитина сидить на дитячому місці й поступово втрачає інтерес до навколишнього світу. Друзі та кохані непомітно віддаляються, маленька людина починає відчувати порожнечу та самотність, яку не може заповнити навіть найяскравіший віртуальний світ, але берегти дітей та піклуватися про них необхідно.
Існує два типи загроз від номофобії: соціально-психологічна та фізична. По-перше, це складність захисту від небажаних дзвінків і повідомлень. Дитина без контролю може отримати шкідливу інформацію, яка впливає на психіку та може мати найжахливіші наслідки. До фізичної небезпеки залежності від смартфона можна віднести негативний вплив на організм дитини, що росте, проблеми з поставою, зором, пам’яттю та сном.
Безконтрольне, не обмежене в часі користування дитиною телефоном може спричинити погіршення спілкування з однолітками, значне зниження фізичної активності, яка просто необхідна дітям у період інтенсивного росту та розвитку. Важливо стежити за дитиною.
Ознаки номофобії
Основні ознаки залежності дитини від смартфонів та інших гаджетів:
- погіршення зору;
- періодичні головні болі;
- дискомфорт в шийному відділі хребта;
- погіршення пам'яті;
- зниження концентрації уваги;
- складність у прийнятті рішень;
- порушення сну і дитячого режиму;
- підвищена дратівливість і агресивність.
Хоча більшість батьків стурбовані залежністю дитини від віртуального світу, вони просто впадають у крайнощі: або забороняють гаджети, ставлять блокування від дітей, або просто ігнорують проблему. Позбавляти дитину чи підлітка смартфона без гідної заміни – неправильне рішення.
Як допомогти дитині зі смартфонозалежністю
Крім вебконтролю, існує кілька найбільш ефективних методів боротьби з номофобією серед дітей і підлітків, розглянемо їх докладніше:
1. Особистий приклад батьків.
Важливо стежити за малюками, потрібно з раннього дитинства показувати їм, що крім гаджетів у світі є багато цікавого. Якщо життя батьків яскраве і різноманітне, діти будуть прагнути до такого ж життя. Проте опікун завжди повинен залучати сина чи доньку до спільного проведення часу та спілкування, підтримувати їх ініціативи, хвалити та заохочувати. Батьки повинні бути авторитетом, а не охоронцем дитини.
2. Дитячі гуртки та хобі.
Якщо у дитини є улюблене хобі чи захоплення, вона буде набагато менше часу проводити наодинці з телефоном, і їй не знадобиться дитячий контроль. Відвідування різноманітних гуртків, а також настільні ігри, конструктори, набори для творчості та інші цікаві заняття не тільки допомагають забути про гаджети та убезпечити дітей, а й сприяють гармонійному розвитку.
3. Друзі, оточення.
Важливо, щоб з перших років життя у маленького чоловічка були друзі, знайомі, рідні та кохані. Своє коло люблячих людей. У цьому випадку дитина не хоче шукати турботи та любові у віртуальному світі, а батькам не доведеться обмежувати час програми.
4. Зробіть смартфон корисним пристроєм.
Встановлення навчальних програм і корисних ігор і додатків допоможе хлопчику чи дівчинці насолоджуватися смартфоном. Особливу увагу варто приділити іграм для розвитку кмітливості, логіки, концентрації й т. д. На деяких сайтах варто поставити дочірній фільтр і стежити за екранним часом.
5. Встановіть обмеження на використання телефону.
Батьки можуть встановити на свій смартфон так званий додаток для моніторингу з керівництвом по екрану, батьківський контроль, обмежити екранний час, поставити програмі ліміт часу використання гаджета та навчити дитину, що вона контролює час у будні та може користуватися телефоном певну кількість годин на день, і у вихідні – на годину-дві більше, в родині має бути дитячий режим.
Також гарною традицією буде «день без телефону», коли мама, тато і дитина вимикають свої гаджети та батьківський трекер і проводять час разом безпечною родиною, займаючись сімейними справами, розмовляючи, дивлячись улюблені фільми чи виходити на вулицю гуляти.
Зменшити шкідливий вплив смартфона на дитячу психіку можна лише комплексним підходом. Кращий варіант - не доводити до номофобії. Але якщо залежність вже виникла, терміново потрібно рятувати дитину, ставте малюка під контроль, щоб його життя не стало повністю віртуальним. Діти - це найцінніше, що у нас є, а безпека дітей - важлива і невід'ємна частина життя щасливих батьків.